معرفی معرفی

برخی از اصول اساسنامه كتابخانه مركزی دانشگاه علم و فرهنگ

 1- اهداف

1-1 توسعه و گسترش منابع علمی و اطلاع‌رسانی در زمينه علوم و دانش‌های روز با اولويت رشته‌های تحصيلی موجود در دانشگاه علم و فرهنگ.

1-2 ارائه خدمات علمی و آگاهی رسانی جاری به دانشجويان، اساتيد و همكاران دانشگاهی.

1-3 زمينه ‌سازی ، اطلاع رسانی و همكاری در زمینه فعاليت‌های پژوهشی دانشجويان و اساتيد و ساير دانشگاهها.

 

2- وظايف و اختيارات

2-1 بررسی، شناسايی و پيش‌بينی نيازهای پژوهشی در زمينه منابع علمي و اطلاع ‌رساني.

2-2 گردآوری، سازماندهی، ذخيره، حفاظت، بازيابی، تحليل و اشاعه مدارك و اطلاعات از جمله پايان‌نامه‌های دوره‌های كارشناسی ارشد و دكتری، مجلات و نشریات علمی و تخصصی.

2-3  همكاری با دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی و آموزشی داخل و خارج از کشور.

 

3- بخشهای مختلف کتابخانه دانشگاه:

1-3 بخش امانات: در این بخش خدمات سرویس دهی کتاب و منابع علمی به کاربران و اعضای کتابخانه، صورت می پذیرد. به دانشجویان کارشناسی سه جلد کتاب غیر مرجع به مدت 20 روز امانت داده می شود. چنانچه بعد از سررسید مقرر کتاب متقاضی دیگری نداشته باشد تا دو بار دیگر قابل تمدید است. به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری، چهار جلد کتاب غیر مرجع به مدت 20 روز امانت داده می شود. به اعضای هیات علمی نیز پنج جلد کتاب غیر مرجع، به مدت 20 روز امانت داده می شود و به همکاران نیز سه جلد کتاب غیر مرجع به مدت 20 روز .

2-3 بخش جستجوی منابع:

در این بخش کاربران می تواننتد توسط سیستم های کامپیوتری موجود در ورودی کتابخانه و از طریق فیلدهای عنوان، نویسنده، موضوع، کلیدواژگان

و سایر فیلدها، به منابع دستیابی و دسترسی پیدا کنند.

3-3 بخش اطلاع رسانی:

پاسخگویی به سوالات مختلف کاربران در زمینه موجود بودن یا امانت کتابها در مجموعه کتابخانه، ارائه لیست کتابها و یا پایان نامه ها در رشته های مختلف آموزشی در قالب فایلهای Word یا Excel ، راهنمایی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری جهت پیشینه یابی پژوهش، ثبت پروپوزال خود در سایت ایرانداک، ثبت پایان نامه در سایت ایرانداک و اخذ کد رهگیری و ارائه فایل نحوه نگارش پایان نامه به آنها و ....

4-3 بخش نشریات و مرجع:

5-3 بخش مخزن کتابهای فارسی و لاتین:  

شامل بیش از 32000 جلد کتاب فارسی و نزدیک به 49000 عنوان کتاب E-Book و لاتین موجود در مخزن کتابخانه مرکزی دانشگاه.

6-3 بخش پایگاههای اطلاعاتی:

الف) اشتراک پایگاههای فارسی و طرف قرارداد با کتابخانه دانشگاه، جهت دسترسی و دستیابی دانشجویان دانشگاه به متن کامل مقالات علمی فارسی .

ب) اشتراک پایگاههای علمی لاتین و طرف قرارداد با کتابخانه دانشگاه، جهت دسترسی و دستیابی دانشجویان و پژوهشگران دانشگاه به متن کامل ( Full Text ) مقالات علمی.

7-3 بخش پایان نامه ها و اسناد

شامل بیش از 2680 عنوان پایان نامه در موضوعات مختلف مهندسی مالی، مهندسی عمران، حقوق، روانشناسی و خانواده درمانی، حسابداری، کامپیوتر، مهندسی صنایع و لجستیک، مطالعات فرهنگی، پژوهش هنر، گرافیک، نقاشی و طراحی پارچه و لباس می باشد.

لازم به ذکر است که دانشجویان دانشگاه علم و فرهنگ، از طریق پرتال کتابخانه به آدرس Lib.usc.ac.ir (نام کاربری و پسورد خود)، امکان تورق و ملاحظه متن کامل پایان نامه ها را در منزل دارند. و جهت رویت پایان نامه ها نیاز به مراجعه حضوری به کتابخانه و دانشگاه را نخواهند داشت.

8-3 بخش فهرستنویسی و رده بندی (سازماندهی منابع):

نظر به اهميت فهرستنويسي و رده بندي در دسترس پذیری و دستيابي آسان به منابع اطلاعاتي مي توان بخش فهرستنويسي را مهمترين بخش و در واقع قلب کتابخانه به حساب آورد. در حقيقت فهرست کتابخانه و موجودیت فراداده های آن، اطلاعات و مشخصات کتابشناختی کتب موجود در مجموعه کتابخانه و محل نگهداري آن را به سهولت براي مطالعه و تحقيق به کاربران، ارائه مي دهد به طوریکه امکان مشاهده اطلاعات کتابها و منابع علمی و هم امکان تعداد و موجودیت آنها توسط کاربران کتابخانه فراهم است.

عملکرد فهرستنويسي بر مجموعه قواعدي متکي است که کتابخانه هاي جهان با تفاوت جزئي نسبت به هم، از آن پيروي مي کنند. ضوابط بخش فهرستنويسي و رده بندي به منظور هماهنگي با ساير کتابخانه ها به شرح زير است:

الف. وظايف مربوط به فهرستنويسي:

فهرستنويسي کتب فارسي و لاتين، برجسته ترين و تخصصي ترين وظيفه اين بخش مي باشد که به اختصار به اهم وظايف آن اشاره مي شود: تدوين خط مشي و دستورالعملهاي لازم براي فهرستنويسي و رده بندي و آماده‌سازي کتابها، تدوين فهرستهاي مستند مولف و موضوع و تنظيم برگه‌دان عمومي براي کتب موجود در کتابخانه، فهرستنويسي توصيفي و تحليلي و وظيفه بررسي، کنترل و سازماندهي امور مربوط به فهرستنويسي.

ب. وظايف مربوط به آماده سازي:

بخشي از فعاليتهاي جنبي و نيمه حرفه اي بخش فهرستنويسي مربوط به روند تدارک کتب يا آماده‌سازي مي‌گردد که به اختصار به شرح وظايف آن اشاره مي شود: چسباندن برگه بازگشت کتاب به کتابخانه، مهر‌زدن، چسباندن نشانه راهنما بر روي عطف کتاب، رف برگه نويسي، برگه آرايي (فايل برگه هاي مربوط به کتاب در داخل برگه دان هاي عمومي) که این امر اکنون به صورت کامپیوتری انجام می گیرد.

ج. وظايف مربوط به فراهم آوری، خريد و دريافت کتاب:

با توجه به فقدان بخش سفارشات مستقل در کتابخانه مرکزي، بخش فهرستنويسي و آماده سازي ضمن مشارکت در خريد و سفارش وظايف مربوط به دريافت کتاب نظير: بررسي وضعيت ظاهري کتاب جهت اطمينان از سالم بودن آن، تطبيق صورتحساب با کتابهاي دريافتي، زدن مهر اموال، ثبت در دفتر اموال و صدور درخواست خريد و قبض انبار را به عهده دارد.

د. تهيه و توزيع کتب مورد نياز کتابخانه هاي مراکز وابسته

 

جستجو درمنابع کتابخانه 

 مقدمه:

بخش امانت کتابخانه مرکزي يکي از فعال‌ترين بخشهاي کتابخانه به شمار مي‌آيد. مهمترين وظيفه اين بخش امانت دادن کتابهاي غير مرجع است. کتابهاي اين بخش در دو قسمت مجزا (کتابهاي فارسي و عربي، کتابهاي لاتين) رده‌بندي شده‌اند. نظام رده‌بندي کتب موجود بر اساس رده‌بندي کنگره و مش (پزشکي) مي‌باشد که جوابگوي نيازهاي دانشجويان در مقاطع مختلف تحصيلي کارشناسي، کارشناسي ارشد، دکترا و اساتيد مي‌باشد.

نحوه استفاده از منابع موجود:

الف) عضويت:

متقاضي عضويت در کتابخانه مرکزي دانشگاه علم و فرهنگ، با مراجعه به پورتال کتابخانه دیجیتال قسمت ثبت نام، برگه درخواست عضويت را تکميل کرده، پس از تأييد مقام مسئول اداري عضویت در کتابخانه انجام می‌شود. پس از بررسي، کارت دانشجویی به عنوان کارت عضویت به سیستم شناسانده می شود و همزمان با تسويه حساب دانشجو عضویت ابطال مي‌شود.

  ب) امانت دهي

در کتابخانه مرکزي براي مجموعه منابع اطلاعاتي فهرستهایی به صورت کامپیوتری تهيه شده است. دسترسي به اين فهرستها در بخش امانت کتابخانه ها معمولا به 2 طريق امکان پذير است: 1- برگه دان کتابخانه 2- فهرستهاي کامپيوتري

با توجه به سيستم نيمه باز کتابخانه مراجعان اعم از دانشجويان و اساتيد و کارکنان با مراجعه به اين فهرستها و ارائه شماره راهنما (محل قرار گرفتن منابع در قفسه) به کتابدار، مي‌توانند منبع اطلاعاتي مورد نظر خود را دريافت نمايند.

 فهرستهاي کامپيوتري:

براي تهيه فهرستهاي کامپيوتري از نرم‌افزار پارس آذرخش استفاده شده است. اين نرم افزار برنامه کامپيوتري جامع و مختص به کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگي (داراي منابع اطلاعاتي) و تحت يک شبکه داخلي که در سازمان مربوطه راه‌اندازي مي‌گردد، عمل مي‌نمايد. برنامه مزبور شامل سه بخش عمده است:

1- فهرست نويسي منابع (شامل کتابها، پايان نامه‌ها و مجلات و...) 2- جستجوي منابع 3- امانت دادن قابل امانت دهي.

کتابداران بخش امانت از ابزارهاي مربوط به امانت، برگشت و رزرو منابع و نيز ورود اطلاعات اعضاي جديد و ساير عملکردهاي امانت در اين برنامه استفاده مي‌کنند. بخش جستجوي منابع نيز توسط مراجعه کنندگان و امانت گيرندگان کتب با استفاده از همين برنامه صورت مي‌پذيرد.

 1-2- زبان جستجو:

زبان جستجو در اين نرم افزار بر پايه جبر بولي بنا شده است. با استفاده از عملگرهاي بولي و رياضي مي‌توان جستجوي ترکيبي انجام داد. اين عملگردها عبارتند از:

1- عملگر(*) and: با قرار دادن علامت * بين دو يا چند واژه، رکوردهايي بازيابي مي‌شوند که الزاماً هر دو يا چند واژه در آن وجود داشته باشد.

2- عملگرد (+) or: با قرار دادن علامت + بين دو يا چند واژه رکوردهايي بازيابي مي‌شوند که حداقل يکي از آن واژه‌ها در آن وجود داشته باشد.

3- عملگرد (^) not: با قرار دادن ^ بين دو واژه رکوردهايي بازيابي مي‌شوند که در آن واژه اول وجود دارد و واژه دوم وجود ندارد (براي تايپ علامت ^ در جستجوي فارسي کليد F9را فشار دهيد.)

 2-2- روش جستجو:

براي جستجوي منابع فارسي و لاتين به صورت کلمه به کلمه بدون در نظر گرفتن مدخل ورود اطلاعات و يا جستجوي اطلاعات فيلدهاي موضوع، عنوان و يا پديد آورنده مراحل جستجو به شرح زير انجام مي‌گيرد:

1- بر گزينه جستجو در نوار منو کليد کنيد.

2- از گزينه‌هاي بانک واژگان، جستجوي پيشرفته فارسي، جستجوي پيشرفته لاتين، جستجوي پيشرفته فارسي 2، جستجوي پيشرفته لاتين 2 يکي را انتخاب نمايد.

3- واژه مورد نظر را در فيلدهاي موجود وارد نمائيد (براي تغيير زبان کليد F9را فشار دهيد).

4- بر روي دکمه جستجو کليک کرده و يا کليد Enterرا فشار دهيد.

5- براي مشاهده نتايج جستجو ابتدا بر روي ليست نتيجه جستجو کليک کرده، سپس براي مشاهده اطلاعات همه مدارک جستجو شده بر روي دکمه بازيابي کلي کليک کرده و پس از تبديل رنگ مشکي آن به قرمز بر روي دکمه نمايش کليک نمائيد.

تذکر: براي مشاهده مدارک خاص با دو بار کليک نمودن بر روي آن رنگ آن به قرمز تبديل مي شود.

6- براي جستجوي جديد از کليد پاک کن استفاده شود.

ج) تمديد کتاب

امانت گيرندگان با توجه به تاريخ بازگشت، مؤظفند کتاب را در موعد مقرر، عودت يا تمديد نمايند و در صورت نياز به تمديد مجدد، کتابدار بخش امانت پس از کنترل کتاب از حيث رزرو نبودن کتاب مورد نظر، مدت امانت را مطابق آئين نامه تمديد يا رزو مي‌نمايد و در صورت رزرو بودن، کتابدار به متقاضي رزرو، برگشت کتاب را اعلام مي‌نمايد. در حال حاضر با توجه به راه اندازی پورتال کتابخانه ای، تمدید و رزرو کتاب از راه دور نیز انجام می گردد.

 د) رزرو کتاب

در صورتي که تمامي نسخ يک کتاب امانت داده شده و مراجعه کننده ديگري مايل به استفاده از همين کتابها مي‌باشد، کتابدار بخش مي تواند با استفاده از امکاني که جهت رزو کتاب در نرم افزار پارس آذرخش تعريف گرديده، کتاب مورد نظر را براي فرد مذکور رزرو نمايد.

  هـ) مطالعه در محل

در صورتي که مراجعين بخش امانت مايل باشند کتاب را در سالن کتابخانه مطالعه نمايند، اطلاعات کتابشناختي کتاب را به کتابدار ميز امانت تحويل داده و کاربر مؤظف است کتاب را با ارائه کارت دانشجويي، فقط در سالن های  کتابخانه مطالعه نمايد.

 و) تسويه حساب با کتابخانه

کليه کاربران در پايان دوره تحصيلي خود ملزم به تسويه حساب با کتابخانه مي باشند. بدين منظور کاربر، برگه تسويه حساب را به بخش امانت تحويل داده و کارت عضويت او باطل شده و برگه تسويه حساب توسط مسئول بخش امضاء و مهر مي‌شود. اگر کاربر، کتاب امانتي خود را عودت نداده و يا مفقود کند، مؤظف است آن کتاب را خريداري و جايگزين نمايد و در صورت ناياب بودن کتاب، بنا بر نظر مسئول بخش امانت و کارشناسان کتابخانه، بايد يکي از کتب مورد نياز و پر کاربرد دانشجويان را خريداري کرده و به جاي کتاب مفقودي به کتابخانه تحويل دهد. فقط در اين صورت مي‌تواند با پرداخت جريمه با کتابخانه تسويه حساب نمايد.

 ز) تعداد کل منابع اطلاعات (چاپي و الکترونیکی)

بر اساس نسخه

کتب فارسي:   32473  جلد

کتب لاتين (همرا با منابع لاتین در قالب ایبوک): 49000 جلد

پایان نامه: 2536عنوان.

 

 


اركان

کتابخانه از لحاظ ساختاری وابسته به معاونت پژوهشی دانشگاه می باشد.

1- جناب آقای دكتر عزيزاله جعفری، دكترای صنايع: معاون پژوهشي دانشگاه.

2- جناب آقای احمدرضا احمدی میرقائد، فوق‌ليسانس علم اطلاعات و دانش شناسی از دانشگاه علامه طباطبایی: مدير کتابخانه مرکزی، منابع علمی و اطلاع‌رسانی.

3- كارشناسان:

  • سرکار خانم مرضیه بهرام آبادی : لیسانس کتابداری: مسئول بخش‌های نيازسنجي منابع علمي، فهرست‌نويسی، خدمات فنی ، تسویه حساب
  •  
  • جناب آقای هادی خستوان: لیسانس حسابداری: مسئول کتابخانه هنر و معماری و کنترل پایان نامه ها
  •  
  • سرکار خانم الهام شاهوردي  : مسئول بخش‌های مرجع و اشتراك نشریات، عضويت،

4- شورای پژوهشی:

اين شورا كه با رياست معاون پژوهشی دانشگاه و مركب از مديران معاونت پژوهشي است برای بررسی و تصميم‌گيری ‌در مسائل و موضوعات عمده، كلي و زير بنايي توسعه و گسترش كتابخانه بنا به ضرورت و يا هر نيمسال يكبار تشكيل می‌گردد.

5- شورای كارشناسان:

اين شورا مركب از مدير كل منابع علمی و اطلاع‌رسانی، كارشناسان كتابخانه ­ی مرکزی و سایر کتابخانه­ های وابسته برای رسيدگی و حل و فصل مسايل و مشكلات فنی، خدماتی، بخش‌های مختلف به صورت دو هفته يك بار در محل کتابخانه مرکزی تشكيل می­شود.

 

شابكا (شناسگر استاندارد بين المللی كتابخانه­های ديجيتال)

كتابخانه دانشگاه علم و فرهنگ در تاريخ 15/9/88 موفق به دريافت كد بين المللی شابكا گرديد. شابكا يا شناسگر بين المللی كتابخانه ­های ايران كد يا شماره 10 رقمی منحصر به فردی است كه به انواع كتابخانه­ها يا مراكز اطلاع رسانی اختصاص داده می شود.

اين كار موجب تسهيل در شناسايی، ارتباط و همكاری بين اين مراكز می گردد و در سامانه کتابخانه­ ی ملی ایران  كتابخانه با اين كد شناخته می شود.

كد شابكای كتابخانه مركزی دانشگاه علم و فرهنگ: IR-200880162

كد شابكای كتابخانه مركز تحصيلات تكميلی: IR-200880164

كد شابكای كتابخانه دانشکده هنر و معماری دانشگاه علم و فرهنگ: IR-200880163

آمار منابع موجود تا نيمسال اول 94-1393

كتابخانه مركزی بالغ بر 21000 جلد كتاب چاپی (فارسي و لاتين) و 42000 جلد کتاب الکترونیکی و بخش نشريات علمي و پايان نامه هاي تحصيلات تكميلي می‌باشد و توانسته است بخش عمده­ای از نيازها در زمينه منابع علمی و پژوهشي را برای 20 رشته كارشناسی پیوسته و ناپیوسته و 11 رشته كارشناسی­ ارشد و دکتری در دانشكده‌های فنی- مهندسی، علوم انسانی و پايه، هنر و معماری و مركز تحصيلات تكميلی دانشگاه را برآورده سازد و منابع نرم‌افزاری هر يك در كتابخانه‌های ياد شده مورد بهره‌برداری می‌باشد. كتابخانه مركزي زيرمجموعه معاونت پژوهشی دانشگاه و زير نظر مدير كل منابع علمی و اطلاع‌رسانی فعاليت می‌نمايد. سيستم طبقه بندي كتابخانه بر اساس سيستم بين المللي كتابخانه كنگره (.L.C) مي باشد كه موضوعات به شرح ذيل مقوله بندي شده اند

 

 

 

  سیستم بين المللي طبقه بندی كتابخانه كنگره:

 

A –كليات

B –فلسفه، روانشناسي، دين

C –تاريخ تمدن

D –تاريخ عمومي جهان(غيراز آمريكا)

E,F- تاريخ عمومي آمريكا

G –جغرافيا، مردم‌شناسي، سرگرميها

H –علوم اجتماعي

J –علوم سياسي

K –حقوق

L- آموزش و پرورش

M- موسيقي

N- هنرهاي زيبا

P- زبان و ادبيات

Q- علوم

R-پزشكي

S- كشاورزي

T- تكنولوژي

U- علوم نظامي

V- علوم دريانوردي

Z- كتابداري و اطلاع‌ رساني..

   
 

 .